Przyciemnianie szyb samochodowych - wady i zalety

Przyciemnianie szyb w samochodach to coraz popularniejszy zabieg, który nie tylko wpływa na stylistykę pojazdu, ale również zwiększa prywatność pasażerów na tylnej kanapie auta i pomaga utrzymać niską temperaturę w jego wnętrzu. Aby wykonać je prawidłowo, warto poznać uwarunkowania prawne i po realizację udać się do doświadczonego profesjonalisty. Ten artykuł pokrótce przedstawia obowiązujące przepisy oraz zalety i wady rozwiązania jakim jest przyciemnianie szyb samochodowych.

Przyciemnianie szyb – przepisy

Obecnie obowiązujące przepisy prawne informują kierowców o zakresie zgodnego z prawem przyciemnienia szyb samochodowych. Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Niezbędna dla bezpiecznego prowadzenia samochodu jest dobra widoczność, więc przednia szyba i dwie boczne muszą mieć przepuszczalność światła słonecznego na poziomie minimum 70%. Oklejenie folią przyciemniającą tylnych szyb nawet do 100% jest za to w pełni zgodne z prawem i dozwolone w dowolnym zakresie, zatem można je wykonać zgodnie ze swoimi preferencjami.

Metody przyciemniania szyb

Istnieją dwie metody przyciemniania szyb w samochodzie - nieinwazyjna i inwazyjna. Oto czym się charakteryzują:

Metoda bezinwazyjna - nie wymaga wyciągnięcia i ponownego montażu szyb w samochodzie. Jest przez to tańsze i częściej stosowane w nowych samochodach.

Metoda inwazyjna - polega na wyjściu szyb (z wyjątkiem tylnej) i oklejeniu ich także w zamaskowanych i trudno dostępnych miejscach, co bywa niezbędne w starszych modelach samochodów.

Przyciemnianie szyb samochodowych - zalety

Oklejenie szyb w samochodzie folią przyciemniającą niesie za sobą wiele zalet, wśród których można wymienić:

• Redukcję natężenia światła wpadającego do pojazdu - polepszenie widoczności i mniejsze zmęczenie wzroku prowadzącego i pasażerów.

• Spowodowanie mniejszego nagrzewania podczas upalnych dni.

• Ukrywanie zawartości samochodu przed ludźmi z zewnątrz.

• Zapewnienie prywatności pasażerom podróżującym na tylnej kanapie.

• Tworzenie ochronnej warstwy na szybie, utrudniającej jej wybicie i zabezpieczającej odłamki przed wpadnięciem do środka samochodu.

• Chronienie tapicerki przed szkodliwym, powodującym płowienie, promieniowaniem ultrafioletowym.

Przyciemnianie szyb - wady

Mimo wielu zalet tego rozwiązania, oklejanie szyb folią przyciemniającą ma również swoje minusy, a takie jak to, że:

• W pewnym stopniu utrudnia prowadzenie pojazdów w nocy, podczas pochmurnych dni, albo na słabo oświetlonych ulicach.

• Auto wolniej nagrzewa się zimą.

• Zmniejsza się widoczność pasażerów podróżujących na tylnej kanapie.

Uscila - przyciemnianie szyb Lubin cena

Przyciemnianie szyb to zabieg wymagający odpowiedniego miejsca oraz fachowych narzędzi, dzięki którym wykonane zostanie bezbłędnie. Uscila to lubiński salon auto detailingu od lat realizujący między innymi zlecenia na oklejanie szyb samochodów folią przyciemniającą. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem obejmującym aktualną, kompleksową ofertę zabiegów z obszaru kosmetyki samochodowej. Nasi doświadczeni eksperci świadczą szeroki wachlarz usług z obszaru autodetailingu i w każdej chwili są gotowi udzielić Klientom niezbędnych porad i informacji z tego obszaru.