Detailing - przewodnik dla początkujących, część 1

Samochody to nieodłączny element naszego współczesnego krajobrazu. Są ważną częścią technologii, designu, stylu życia i kultury. Dla coraz większej liczby użytkowników stają się również pasją. Dbanie o auto to bardzo często część fascynującego hobby. Jeśli zauważasz już  u siebie takie objawy, jak radość na myśl o wyjrzeniu przez okno i zobaczeniu promieni słonecznych odbijających się w karoserii Twojego samochodu, inspiracja na myśl o wyjątkowej chwili, kiedy niezwykła Kobieta lub bliski przyjaciel z szacunkiem zasiadają na fotelu obok Twojego fotela kierowcy - to czas na wypróbowanie czym są podstawowe usługi detailerskie. Nie obawiaj się - dzisiaj detailing to uporządkowane procesy na każdą kieszeń. Również w ofercie Studio Uscila znajdziesz coś dla auta, które staje się dla Ciebie coraz większą inspiracją i zajawką.

Czym właściwie jest detailing?

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest detailing? Wyrażenie to wywodzi się z krajów Europy Zachodniej, i pochodzi od angielskiego słowa detail - szczegół. Detailing jest więc szczegółowym działaniem, opieką nad detalem, precyzyjnym procesem. 

Termin detailing jako określenie usług pojawił się na rynku około dziesięciu lat temu. Następnie rozpowszechniło się pojęcie „detailing samochodowy”. Rozwój w dziedzinie, która jest znana również jako car detailing był początkowo ściśle związany ze sprzedażą aut premium. Ich właściciele najczęściej korzystali z usług pieczołowitej (najczęściej ręcznej) pielęgnacji samochodu detal po detalu. Po rozpowszechnieniu się usług przyszedł czas na rozwój kosmetyki samochodowej. To dzisiaj wiele znanych marek przygotowujących specjalistyczne preparaty najczęściej do dokładnej, ręcznej aplikacji. 

Rozwój zarówno samych usług detailerskiego mycia jak i branży kosmetycznej i chemicznej powoduje, że detailing staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród kierowców luksusowych marek. Każdy pragnie, aby jego pojazd był wizytówką zarówno do użytku prywatnego, jak i zawodowego. Procesy rozwoju powodują, że rozwija się również metodologia świadczenia takich usług i pojawiają się pojęcia związane z branżą. Do podstawowych należą:

  • - Detailing samochodowy czyli SPA dla pojazdów. Takiego określenia używa się najczęściej w stosunku do nowych samochodów. W przypadku aut kilku i kilkunastoletnich bardziej adekwatnym słowem  jest odnowienie lub renowacja.
  • - Rzemiosło detailerskie, zawód detailer  - bowiem detailing to jedna z takich dziedzin, w których potrzebna jest fachowa wiedza o materiałach i technologiach, a także cierpliwość i zaangażowanie. Detailer, jak sama nazwa wskazuje,  pracuje z każdym elementem osobno. Wyznacza poszczególne etapy renowacji. Cierpliwie przechodzi z jednego elementu do drugiego.
  • - Proces detailingu bywa bardzo żmudny jednak żeby zobaczyć efekt, potrzebna jest dokładność i cierpliwość w działaniu.

Jakie usługi znajdziemy w studiach detailerskich?

Usługi detailerskie dzielą się na trzy potężne grupy usług związanych z karoserią auta, jego wnętrzem pasażerskim i  (ta dziedzina rozwija się stosunkowo najkrócej) utrzymaniem w możliwie najlepszym stanie układów  technologicznych pod maską auta. 

Aktualnie usługi oferuje wiele firm. Niektóre z nich proponują gotowe pakiety, z których mogą skorzystać klienci. Inne z kolei uzgadniają zakres prac w sposób indywidualny. W każdym przypadku celem jest wszechstronna renowacja pojazdu.

Usługi dla rozpoczynających przygodę z detailingiem w ofercie Uscila

Dokładnie o kolejnych grupach usług opowiemy w następnych artykułach. Tutaj wymienimy te, które znajdziesz w cennikach Uscila i możesz od nich zacząć spokojnie bywanie w studio detailerskim ze swoim autem.

Na rozpoczęcie polecamy:

  • - Bezpieczne mycie standard, które odbywa się wstępnie z użyciem aktywnej piany. Cena obejmuje także mycie właściwe metodą na “dwa wiadra” oraz spłukiwanie. Można zamówić też ponowne spłukiwanie oraz osuszanie delikatnymi ręcznikami i ciepłym powietrzem. W ramach bezpiecznego mycia oferujemy opryski przeciw owadom, pędzelkowanie detali, mycie szyb oraz aplikujemy dressing na opony czyli dokładnie oczyszczenie opon i felg.
  • - Powłoki na felgi ułatwiają utrzymanie ich w czystości oraz chronią przed ścieraniem i wysokimi temperaturami. Specjalna struktura sprawia, że felga jest śliska i nie przyczepiają się do niej zanieczyszczenia i szkodliwe drobinki. Oferujemy dwa rodzaje powłok: elastomerową i kwarcową. Obie świetnie chronią felgi i możesz mieć pewność, że felga w Twoim samochodzie nie zniszczy się podczas użytkowania.
  • - Powłoki na szyby doskonale zabezpieczają przed deszczem, mrozem oraz insektami. Są śliskie i wodoodporne, dlatego łatwo utrzymać szyby w czystości. Mroźna pogoda również nie jest im straszna, ponieważ powłoka ułatwia rozmrażanie. Mówiąc i w przenośni i dosłownie, wszystko po nich spływa.

Jeśli szukasz miejsca, w którym ktoś zadba o Twój “skarb”, zajrzyj do nas! Oferujemy usługi w przystępnej cenie. Uscila Auto Detailing zatroszczy się o każdy samochód i sprawi, że będzie wyglądał jak nowy, nawet po dłuższym użytkowaniu.